2023.03.23 godz. 10:08 Nysa, Opolskie

Co można zrobić ,żeby osoba nie dziedzicząca majątku mogła dożywotnio zajmować lokal miesz- kalny po śmierci właściciela.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jestem właścicielem mieszkania z kredytem hipotecznym (jeszcze 20 lat spłaty). Jestem stanu wolnego i obecnie w związku( konkubinacie) z kobietą. Razem wyremontowaliśmy moje mieszkanie i chcę aby moja partnerka mogła dożywotnio zamieszkiwać w w/w mieszkaniu. Jak to można załatwić formalnie i zgonie z literą prawa. Mam jednego syna ,który na dzień dzisiejszy jest niezależny finansowo i ''mieszkaniowo'' i on będzie jedynym spadkobiercą.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Mar 2023 10:40

Może Pan sporządzić testament, w którym powoła Pan do całości spadku - lub też jego części Konkubinę (syn będzie miał prawo do zachowku, jeśli nie wydziedziczy go Pan) lub też może Pan przekazać nieruchomość Konkubinie umową dożywocia (Pan przenosi własność na konkubinę z jednoczesnym prawem do zamieszkania w lokalu dla siebie aż do śmierci), która wyłącza prawo do zachowku dla syna. Z uwagi na fakt, że konkubina jest osobą obcą, zastanowiłbym się poważnie nad ewentualnymi konsekwencjami umowy dożywocia (przeniesie własności na osobę obdarowaną).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)