2024.08.25 godz. 15:46 Oleśnica, Dolnośląskie

Co muszę zrobić, żeby ojciec dzieci, który nie przestrzega ustaleń sądu, co do opieki nad dziećmi poniósł karę?

Wyjaśnienie sytuacji

Zgodnie z ustaleniem sądu, ojciec dzieci ma spędzać z nimi 2 weekendy w miesiącu oraz 2 tygodnie w wakacje i 1 tydzień w ferie zimowe. Dzieci na co dzień przebywają ze mną (matką). W tym roku ojciec oznajmił mi, że w wakacje może być z dziećmi tylko tydzień. Rzekomo ze względów finansowych. Nie chciał tego ze mną konsultować ani myśleć nad alternatywnym rozwiązaniem, po prostu oświadczył mi, że weźmie dzieci na tydzień zamiast na dwa tygodnie, co poskutkowało wzięciem przeze mnie przymusowego urlopu, ponieważ przedszkole córki było zamknięte w tym miesiącu (przerwa wakacyjna).

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sie 2024 15:39

Dzień dobry, jeśli ojciec nie realizuje kontaktów z dzieckiem, to można wystąpić do Sądu o zagrożenie mu karą pieniężną na Pani rzecz za brak realizacji kontaktów, a przy powtórce lub dalszym braku realizacji kontaktów Sąd postanowi o tejże karze pieniężnej. Niestety działa to dwuetapowo i nie ma systemu, który dyscyplinowałby rodziców od razu przy opisanej przez Panią sytuacji. W razie potrzeby dalszej pomocy prawnej prowadzę sprawy rodzinne. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)