2021.11.22 godz. 09:55 Żywiec, Śląskie

Co nalezy zrobić ,jakie czynności notarialne,bądż sądowe?

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja wyglada tak-Zmarła mama nie pozostawiła testamentu.Wszyscy uprawnieni tj.mąż i trójka dzieci przyjeła spadek po mamie.Jednak opieką nad ojcem zajmuje się tylko jedna z dzieci.Ojciec wybrał jedno dziecko do opieki,ale teraz pojawia sie pytanie ,czy może zapisac dom z calym inwentazem na umowie dozywocia?Czy po przyjeciu spadku po zmarłej mamie przez wszystkich jest to juz niemozliwe?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2021 15:15

Dzień dobry! Jeśli nieruchomość, o której mowa w zapytaniu była współwłasnością Rodziców to w wyniku spadkobrania po zmarłej Mamie Ojciec stał się jedynie współwłaścicielem tej nieruchomości (a nie jedynym właścicielem) - stąd w drodze darowizny może przekazać jedynie posiadany przez siebie udział na rzecz jednego z Dzieci. Proszę najpierw ustalić, kto jest wpisany jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)