2022.10.16 godz. 00:48 Szamotuły, Wielkopolskie

Co należy zrobić, w przypadku posiadania testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem w posiadaniu testamentu sporządzonego przez brata osobiście ,ale nie poswiadczonego notarialnie. Brat zmarł miesiąc temu. Jakie pisma należy złożyć do sądu, jakie załączniki. Brat wydziedziczył swojego jedynego syna. Nie znam dokładnej daty urodzenia bratanka ani miejsca zamieszkania. Jaki jest termin złożenia takiego pisma do sądu? Czy to jest pismo, które pobiera się z Sądu czy pismo odręczne zawierające dane?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2022 10:06

Należy sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku oraz otwarcie i ogłsozenie testamentu. Wniosek składa się do właściwego sądu (sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy).