2024.01.06 godz. 02:21 Wrocław, Dolnośląskie

Co oznacza: ,,bez uzasadnionej przyczyny''?

Wyjaśnienie sytuacji

Slyszałem o artykule 135 kodeksu wykroczeń i go przeczytałem, ale ja nie rozumiem co oznacza ,,uzasadniona przyczyna''. Czy kasjer w przedsiębiorstwie handlu detailicznego może mi odmówić sprzedaż jakiegoś towaru na którego nie ma zakazu jak powie byle jaką przyczyne? np:,,bo mam sumienie, że się skaleczysz tą zakrętką'' podczas kupowanie tymbarka w szklance.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Chojna

Kozy, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Sty 2024 12:59

Przepisy jednoznacznie nie wskazują czym jest uzasadniona przyczyna. Orzecznictwo i komentarze wskazują natomiast, że taką uzasadnioną przyczyną odmowy ma miejsce np. gdy sprzedaż wiązałaby się z naruszeniem prawa (sprzedaż alkoholu nieletniemu, broni osobie nie ma pozwolenia itp.), naruszeniem zasad współżycia społecznego i dobrych obyczajów (np. niestosowne zachowanie się wobec sprzedawcy, niezałożenie maseczki pomimo istnienia takiego obowiązku i pomimo wezwania do jej założenia przez sprzedawcę) czy cech lub statusu danego towaru (posiadanie wady fizycznej lub prawnej),
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)