2023.10.26 godz. 07:31 Racibórz, Śląskie

Co oznacza dla reszty rodziny podpisana przez jednego z członków rodziny prawo osobiste, prawo dożywocia .

Wyjaśnienie sytuacji

Brat mojego męża podpisała z rodzicami umowę dożywocia. Zważywszy na to że zostało to podpisane za plecami wszystkich członków rodziny oraz na to iż brat ten wielokrotnie pakował wszystkich w kłopoty finansowe, pragniemy się dowiedzieć co taka umowa dla nas oznacza. Czy jeśli rodzice będą musieli z powodów zdrowotnych udać się do hospicjum to koszty utrzymania przejdą na nas wszystkich czy w tej sytuacji brat męża jest zobowiązany je ponieść?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Paź 2023 09:02

Umowa dożywocia to pewnego rodzaju zabezpieczenia, które pozwala zapewnić osobom starszym spokojną i stabilną przyszłość. Ten rodzaj umowy polega na przekazaniu mienia drugiej osobie w zamian za dożywotnią opiekę. W sytuacji o której Pani pisze zobowiązanym do poniesienia kosztów hospicjum będzie brat męża. Jednakże nie będzie przysługiwał Państwu udział ani zachowek w nieruchomości, która została przekazana w zamian za dożywocie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)