2024.02.29 godz. 18:27 Warszawa, Mazowieckie

Co powinienem zrobić i co będzie najkorzystniejsze i najszybsze. (zniesienie współwłasności czy sprzedaż).

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem ponad 5 lat temu w zapisie aktem notarialnym ½ domu (wg. planów jednorodzinnego w rzeczywistości został zaadoptowany na 2 rodzinny) o pow. całkowitej ok. 130 m2 i ½ działki o pow. całkowitej1500m2 na której posadowiony jest ten dom. Pozostałą część czyli ½ dostali w tej samej formie moi bratankowie czyli każdy z nich po 1/4 Ponad 2 lata temu chciałem ich spłacić. Nie zgodzili się. Najchętniej przejęli by moją część za darmo. Po dłuższym namyśle zgodzili się na spłatę mnie. Ustaliliśmy kwotę ale od roku ociągają się z realizacja tego zamierzenia. Kombinują, że bank ma już wypłacić lub, że trzeba coś uzupełnić. Mam korespondencję jako dowód na ich zachowanie. Ja nie chcę dłużej czekać bo nie mam z tego żadnego pożytku a tylko koszty w postaci podatku. Jeden z nich zamieszkuje tam ze swoją matką, która ma w pobliżu działkę o pow ok 750m2. Mam dość już tego kiwania. Chcę pozbyć się swoich udziałów jak najszybciej nawet za cenę licytacji. Dom z działką znajduje się blisko Warszawy a właściwość Sądu Rejonowego to słynny Pruszków. Chętnie podejmę współpracę na rozsądnych warunkach. Dziękuję bardzo.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 12:05

Dzień dobry Skoro z bratankami nie można dojść do porozumienia, to proponuję złożyć wniosek do sądu o zniesienie współwłasności na podstawie art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego, w związku z art. 210 Kodeksu cywilnego. Z wyrazami szacunku