2023.03.02 godz. 14:48 Zielona Góra, Lubuskie

Co powinienem zrobić w sytuacji oszustwa?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam pytanie czy podlega to pod oszustwo, które mógłbym zgłosić na Policję z jakimkolwiek rezultatem? Sytuacja taka , że przez rozmowę na Facebooku dogadałem się z użytkownikiem na sprzedaż wirtualnych przedmiotów na kwotę 970zl. Mężczyzna wysłał na potwierdzenie swoich danych paszport (zdjęcie niestety usunął i nie wiem czy jest możliwość by np. policja mogła je odzyskać). Mężczyzna odebrał ode mnie przedmioty a następnie mnie zablokował.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Mar 2023 15:14

Szanowny Panie, nie do końca rozumiem czym są wirtualne przedmioty niemniej zgodnie z art. 286 par. 1 kodeksu karnego kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd lub niezdolności do należytego podejmowania przedsiębranego działania podlega karze od 6 miesięcy do lat 8. Poza tym przy zgłoszenie na policję robi Pan zgłoszenie czynu nie musi Pan wskazywać podstawy prawnej.