2024.03.03 godz. 13:25 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Co praktycznie oznaczają wpisy w KW i akcie notarialnym ?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Planuję kupić synowi pierwsze mieszkanie. W księdze wieczystej są zapisy, których znaczenia oraz konsekwencji nie rozumiem. Te same zapisy zostały wpisane w projekt aktu notarialnego., W dziale III księgi wieczystej Kw numer BY1B/00085260/6 wpisano: roszczenie dotychczasowego właściciela gruntu o opłatę przekształceniową w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów Dział IV Rada Miasta Bydgoszczy zatw

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 18:35

Dzień dobry W sumie, to notariusz powinien wyjaśnić. Właścicielem gruntu było najpewniej Miasto Bydgoszczy, a użytkownikiem wieczystym konkretna osoba wpisana do księgo wieczystej (KW). Nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności i za to trzeba było zapłacić. Miasto, aby zabezpieczyć się, wniosło o wpis w KW. Osoba, która za to zapłaci, powinna dopilnować, aby Miasto złożyło wniosek o usunięcie wpisu. Skoro to nie nastąpiło, to najprawdopodobniej opłata nie została uregulowana i nowy nabywce będzie zobowiązany do jej uiszczenia. Z wyrazami szacunku