2022.03.21 godz. 14:33 Kraków, Małopolskie

Co w przypadku gdy ktoś uniemożliwił Ci wyjazd samochodem z prywatnego parkingu?

Wyjaśnienie sytuacji

Otóż mam pytanie odnośnie parkowania na prywatnym parkingu. Wiadomą sprawą jest, że jeśli właściciel prywatnego parkingu nie chce by stał w tym miejscu twój samochód i widnieje znak o zakazie parkowania dla osób bez np. specjalnej przepustki parkingowej, to może wezwać straż miejską / lawetę by pozbyć się samochodu. Ale czy jeśli tak jak mnie to spotkało, że właściciel specjalnie zamknął bramę wjazdową/wyjazdową i nie chciał przepuścić Cię przez bramę w celu opuszczeniu parkingu samochodem to czy jest to w ogóle zgodne z prawem? Uniemożliwił mi opuszczenie terenu oraz zawłaszczył samochód...

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2022 16:04

Doszło do nadużycia prawa ze strony właściciela. Właściwie został Pan bezprawnie pozbawiony wolności. Sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ewentualnie właściciel zmuszał Pana do określonego zachowania przy zastosowaniu przemocy (kara pozbawienia wolności do lat 3).