2022.09.08 godz. 14:54 Kraków, Małopolskie

Co z darowiznami po wypełnieniu formularza SD-Z2

Wyjaśnienie sytuacji

Moi dziadkowie wspierają mnie finansowo. Ostatnio podliczając wszystkie kwoty zauważyłam, ze przekroczyły one kwotę wolną od podatku. Czy po zgłoszeniu ich poprzez formularz SD-Z2, muszę zgłaszać każdą kolejną darowiznę jako ponad tę kwotę? Czy od każdego formularza liczy się to od nowa? Bardzo proszę o pomoc!

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2022 15:42

Wartość darowizny od jednego z dziadków jest wolna od podatku jeśli nie przekracza 9 637 zł. Liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby łącznie . Najlepiej więc zgłaszać każdą kolejną darowiznę. Należy rónież pamiętać, aby kwota była zwolniona z podatku to oprócz wypełnienia deklaracji, darowizna ta powinna być przekazana na rachunek bankowy od dziadków. Urzędy negują kwoty przekazane osobiście.