2022.01.20 godz. 00:29 Strumień, Śląskie

Co z długami jeśli przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza a zmarły nie miał żadnego majątku?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój mąż zmarł i miał długi a nie ma żadnego majątku, czy jeśli przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza to nie muszę spłacać tych długów.? A czy te długi wtedy przejdą na moją córkę? Wiem że mogę odrzucić spadek, ale wtedy musi to zrobić i córka i rodzeństwo męża. Proszę o poradę co najlepiej zrobić w tej sytuacji. Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sty 2022 11:24

W takich sytuacjach zaleca się jednak odrzucenie spadku. Gdyby jednak do tego nie doszło to konieczne jest przeprowadzenie u komornika spisu inwentarza. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada Pani za długi całym swoim majątkiem do wysokości aktywów spadku, przy czym to na Pani spoczywa obowiązek wykazania wysokości aktywów. Analogicznie w przypadku córki.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)