2023.09.28 godz. 14:38 Wodzisław Śląski, Śląskie

Co znaczy dożywotnia służebność bezpłatnie ?

Wyjaśnienie sytuacji

Darowaliśmy, aktem notarialnym dom z posesją, córce i zięciowi. W akcie notarialnym jest zapis " dożywotnia służebność mieszkania bezpłatnie" . Czego w takiej sytuacji mogę oczekiwać od spadkobiorców ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2023 16:12

Wraz z darowizną ustanowiła Pani służebność osobistą dożywotniego mieszkania opisaną w art 301 kodeksu cywilnego Na mocy tej prawa może Pani dożywotnie bezpłatnie zamieszkiwać wraz z osobami najbliższymi w domu oraz korzystać z urządzeń wspólnych, nie czyniąc jednak rażących uchybień w wykonywaniu swojego prawa. Należy uprawnienie to odróżnić od dożywocia, czyli obowiązku dożywotniego utrzymania zbywcy nieruchomości (art. 908 kodeksu cywilnego). Umowa darowizny z ustanowieniem służebności osobistej mieszkania nie wyłącza możliwości dochodzenia przez innych spadkobierców zachowku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)