2020.07.07 godz. 01:48 Zamość, Lubelskie

Co zrobić, aby tylko matka przyjeła spadek po zmarłym mężu?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Ojciec zostawił w spadku dług i gospodarkę. Co zrobić aby tylko matka przejęła spadek? Ja wraz z rodzeństwem chcemy się go zrzec. Czy muszą to też zrobić nasze dzieci? Czy matka moze spłacić dług tylko do wysokości wartości majątku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 09:41

Jedyne wyjście to odrzucić spadek po ojcu. Jest na to 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu o spadku czyli najczęściej od chwili śmierci spadkodawcy. Jeżeli Pan/Pani z rodzeństwem odrzucą spadek to spadkobiercami staną się państwa dzieci, które wówczas też będą musiały odrzucić spadek. Jeśli dzieci są niepełnoletnie będzie konieczna zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności. Obecnie z mocy prawa spadek przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza co skutkuje odpowiedzialnością za długi spadkowe do wysokości wartości majątku spadkowego.