2022.07.19 godz. 18:45 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Co zrobic gdy minął czas na zrzekniecie sie spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dizeń dobry. Sytuacja wygląda tak, że zrzekłam się spadku po babci i uzyskałam pozwolenie sądu na zrzeknięcie się spadku w imieniu mojej małoletniej córki. Niestety zupełnie o tym zapomniałam i minęło juz 6 miesięcy od tego czasu. Czy mogę jeszcze jakoś zrzec się spadku czy córka odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarzu? I jak dokładnie wygląda taki proces dziedziczenia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2022 17:46

Ma pani na myśli zrzeczenie czy odrzucenie spadku? Spadku zrzec się można tylko w drodze umowy notarialnej z przyszłym spadkodawcą. Odrzucenie spadku to oświadczenie, które składamy w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się że jest spadkobiercą ("o tytule swego powołania"). Jeżeli ten termin upłynie to powstaje stan domniemania, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.