2022.04.29 godz. 20:03 Zduńska Wola, Łódzkie

Co zrobić gdy mój były partner a ojciec dziecka nie chce dawać pieniędzy na utrzymanie dziecka.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Sprawa wygląda tak byłam w 3 letnim związku w którym mój były znęcał się nade mną. Rozeszliśmy się ale okazało się ze jestem w ciązy. Teraz mam problem gdyż nie chce dawać mi pieniędzy na żadne zakupy związane z dzieckiem ciągle słyszę wymówki że nie ma pieniędzy że go nie stać. Czy w sytuacji tego że znęcał się nade mną mam prawo wnosić o alimenty na siebie i dziecko oraz czy mogę ograniczyć mu władzę rodzicielską gdyż bił mnie i boje się czy nie będzie robił krzywdy dziecku

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2022 17:02

Dzień dobry. Jeżeli chodzi o alimenty na dziecko, to jak najbardziej może Pani domagać się ich zasądzenia od byłego partnera. Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka dotyczy rodzica, nie koniecznie męża matki. Niestety alimenty na Panią przysługiwałyby jedynie w przypadku ślubu. Co do władzy rodzicielskiej to także ma Pani prawo wnosić o jej ograniczenie lub nawet o jej pozbawienie. Kwestia przemocy jest tutaj mocną podstawą do takiego wniosku.