2020.05.28 godz. 04:16 Warszawa, Mazowieckie

Co zrobić, kiedy sprawca nie wpłaca odszkodowania?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W związku z pobiciem przyznano mi odszkodowanie, płatne przez sprawcę co miesiąc w odpowiedniej kwocie przez 4 lata. Jednak przez ostatnie 3 miesiące nie dostaję od dłużnika żadnych pieniędzy - gdzie mogę to zgłosić? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2020 07:18

Dzień dobry, wszystko zależy, czy otrzymuje Pan odszkodowanie w związku z wyrokiem karnym czy cywilnym? Jeżeli odszkodowanie było zasądzone w wyroku karnym to proszę poinformować sąd (być może sprawca otrzymał karę w zawieszeniu), który wydał wyrok. Dodatkowo może Pan wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności i skierować sprawę do komornika. Jeżeli odszkodowanie zostało zasądzone w procesie cywilnym, proszę wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności i po jej otrzymaniu wystąpić na drogę postępowania egzekucyjnego - kierując sprawę do komornika.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)