2023.10.25 godz. 07:49 Rzeszów, Podkarpackie

Co zrobić po odkryciu wady ukrytej w samochodzie używanym.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Otóż sprawa wygląda tak: niedawno stałem się nabywcą używanego samochodu, po oddaniu samochodu do mechanika na rutynową wymianę oleju, filtrów itp. okazało się że w aucie uszkodzona jest uszczelka pod głowicą (koszt naprawy ok 10 tyś). Wcześniejszy właściciel nawet o tym nie wspomniał. Prowadząc 'dochodzenie' okazało się, że kilka miesięcy przed sprzedażą właściciel wymienił chłodniczkę oleju ( podobne objawy do uszczelki pod głowicą). (Mechanik stwierdził że właściciel myślał iż to załatwi problem, gdy jednak okazało się że problem nadal występuje sprzedał auto). Co można zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 10:36

Jeśli nabył Pan samochód jako osoba fizyczna (nie jako firma) to przysługują roszczenia z rękojmi tj odstąpienie od umowy, o obniżenie ceny lub naprawę. Jeśli nabył pan samochód jako osoba fizyczna (nie jako firma) - w celu odstąpienia od umowy należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu na piśmie - wtedy sprzedawca będzie musiał zwrócić cenę zakupu a Pan zwrócić mu samochód.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 08:29

Dzień dobry, z uwagi na wadę ukrytą można od umowy odstąpić lub żądać obniżenia ceny. W tym celu należy skierować do sprzedawcy pisemne oświadczenie. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)