2022.11.21 godz. 13:22 Gdańsk, Pomorskie

Co zrobić w sytuacji kiedy jeden ze spadkobierców nie chce opłacić podatku?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mój ojciec oraz dwoje jego siostrzeńców otrzymali spadek po zmarłym bracie mojego ojca (przyjęcie spadku bez testamentu, zawarte u notariusza). Wszyscy złożyli zeznanie podatkowe. Ojciec jest zwolniony z płacenia podatku, siostrzenica zapłaciła ale siostrzeniec nie zapłacił. Nie możemy przystąpić po podziału spadku kiedy podatek nie jest zapłacony. Co możemy w tej sytuacji zrobić jeśli jeden ze spadkobierców nie chce opłacić podatku od spadku? Czy istnieje możliwość wyłączenia tej osoby z listy spadkobierców już po przyjęciu spadku u notariusza

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2022 10:18

Dział spadku nie jest zależny od zapłaconego (lub nie) podatku. Nie ma przeszkód, aby przeprowadzić dział spadku. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu w wiadomości email: slawomir.suski@adwokatura.pl lub bezpośrednio w kancelarii w Gdańsku