2022.09.07 godz. 06:38 Mysłakowice, Dolnośląskie

Czy dziadek może zmienić testament?

Wyjaśnienie sytuacji

Corka dostała w spadku po śmierci mieszkanie alebdziadek jeszcze żyje szantarzuje nas ze jesli mu czegoś nie opłacimy albo czegoś nie zrobimy to go zmieni czy można jakoś zabezpieczyć żeby nie można było zmienić testamentu dodam że mieszkamy za granica płacimy za opieke na dnim bo nie może wszystkiego sam zrobic bo ledwo chodzi i ma już zaniki pamięci i boimy się że ktoś mu podłoży żeby podpisał kartkę z immy testentem i pojedzie z nim do notariusza a on wszystko podpisze

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2022 10:30

Dzień dobry, testator może dowolnie zmieniać swoją wolę odnośnie testamentu aż do śmierci. Jednak skoro dziadek ma zaniki pamięci i być może inne problemy z psychiką, to warto w miarę możliwości dokumentować te okoliczności (najlepiej zaświadczenia lekarskie itp.). Wówczas nowy testament powstały w takich warunkach można spróbować negować jako nieważny jako spisany w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli lub pod wpływem błędu. Piszą Państwo jednak, że córka "dostała", więc jeśli była już wcześniej darowizna lub umowa dożywocia to inna sprawa. Pozdrawiam!