2019.11.21 godz. 17:05 Sanok, Podkarpackie

Cxy nauczyciele maja prawo zakazac uczniom wyjscia na dwor w czasie przerwy, chodzi tutaj o uczniow liceum.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy nauczyciele maja prawo zakazac uczniom wyjscia na dwor w czasie przerwy, chodzi tutaj o uczniow liceum.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2019 11:57

Tak, nauczyciele i dyrektor szkoły odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa uczniów w czasie przebywania na terenie szkoły. Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela wynika z art. 6 pkt 1 w zw. z art. 75 i nast. Karty Nauczyciela. Dyrektor odpowiada w trybie nadzoru przed kuratorem oświaty za realizację organizacji bezpieczeństwa (art. 68 ust. 1 pkt 6 Prawa oświatowego). Nie ma znaczenia, czy uczeń jest pełnoletni. Jeśli zatem wyjście na dwór (w ramach terenu szkoły oczywiście) zagraża naruszeniu zasad bezpieczeństwa, to nauczyciel jest uprawniony do zakazania wyjścia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)