2021.11.24 godz. 12:52 Ząbkowice Śląskie, Dolnośląskie

Czego mogę żądać od osoby zrywającą umowę przedwstępną sprzedaży działki budowlanej? Jakie argumenty mogą wpłynąć na sprzedającego?Czy należy się odszkodowanie?

Wyjaśnienie sytuacji

Po 3 miesiącach od zawarcia przedwstępnej umowy kupna działki budowlanej pani poinformowała telefonicznie, że znalazł się inny kupiec i wycofuje się ze sprzedaży. Taka umowa była tyko z tego względu, że pani nie miała jeszcze zamkniętych spraw formalnych, wytyczanie działki i tworzenie odrębnej księgi. W związku z takim stanem rzeczy sporządziliśmy umowę przedwstępną zawierającą dane zainteresowanych stron, zobowiązanie sprzedającego, ustaloną kwotę i zaliczkę 10 tys na poczet transakcji. Straciłem cenny czas, zapożyczyłem się na 100 tys., zamroziłem pieniądze, które straciły jakąś wartość

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Gru 2021 10:25

Dzień dobry, w tego rodzaju przypadkach odszkodowanie na rzecz kupującego stanowi wysokość wniesionego zadatku (w razie niewykonania umowy przez sprzedającego kupujący może żądać jego dwukrotności - por. art. 394 § 1 k.c.). Z przedstawionego przez Pana opisu wynika jednak, że umowa nie została zabezpieczona zadatkiem, ale zaliczką. W takiej sytuacji nie może się Pan domagać zapłaty dwukrotności zaliczki. Na zasadzie art. 390 § 1 k.c. może Pan natomiast żądać naprawienia szkody, którą poniósł Pan przez to, że liczył na zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli np. odsetek od pożyczonej kwoty 100 tys.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)