2023.10.11 godz. 22:46 Szczecin, Zachodniopomorskie

Członek rodziny, który posiada pełnomocnictwo do mojego konta bankowego ciągle wprowadza celowo w błąd, zataja i celowo nie spłaca limitu.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, chciałbym zasięgnąć opinii prawnej osoby kompetentnej, która byłaby w stanie klarownie wytłumaczyć mi moją sytuację prawną związaną z niespłacanym limitem odnawialnym widniejącym na moim rachunku bankowym. Owe konto zakładane było w placówce banku, do którego udałem się z matką, która przy zawarciu umowy wpisała się w nie jako pełnomocnika, dodam że było to dość dawno i z pewnością uczęszczałem wtedy do szkoły. Rozumiem w pełni, że właścicielem jestem ja, a na limit muszą się zgodzić dwie strony, lecz jestem w tej sprawie absolutnie ofiarom. Chociażby zawarta umowa ustna.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2023 03:36

Jeśli Pan jest właścicielem, a matka pełnomocnikiem do konta to Pan podejmuje decyzje związane z kontem, w tym kto jest pełnomocnikiem a kto nie (można np. wycofać pełnomocnictwo lub udzielić je innej osobie). Może być też tak, że konto ma dwóch współwłaścicieli - wtedy decyzje co konta może podejmować każdy ze współwłaścicieli samodzielnie tj. z pewnymi wyjątkami np. właśnie zwiększenie kredytu odnawialnego w koncie wymaga zgody obu właścicieli i korzystają z limitu oboje.Oboje właściciele odpowiadają za spłatę tego kredytu. Nie ma umów ustnych dotyczących rachunków bankowych
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)