2023.05.12 godz. 00:12 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Czy 1 z 2 współwłaścicieli (podział 50/50) może wynająć część nieruchomości (budynek wolnostojący) z jedną księgą wieczystą, bez zgody drugiego?

Wyjaśnienie sytuacji

Nieruchomość to budynek wolnostojący z 1 księgą wieczystą. Zamieszkują go dwie rodziny = współwłaściciele (50/50) bez podziału na konkretne lokale. Umownie, jedna rodzina zajmuje dół (parter), druga górę (piętro). Jest wspólne wejście. Rodzina nr 1, na czas emigracji, chce wynająć komuś swą część (parter), stawiając przed faktem dokonanym rodzinę nr 2. Czy mogą tak postąpić, bez zgody współwłaścicieli domu, jeśli nie zostały wyznaczone, ani przypisane konkretne lokale do poszczególnego korzystania? Od lat mają umownie przyznaną połowę = parter. Czy wynajęcie tej części jest zgodne z prawem?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Maj 2023 13:47

Zasadnym w tej sytuacji byłoby przeprowadzenie postępowania zniesienia współwłasności przez podział fizyczny. Niezależnie od tego właściciel swojego udziału w nieruchomości wspólnej może swobodnie rozporządzać swoją częścią, w tym również wynająć swoją część.