2024.02.02 godz. 19:40 Warszawa, Mazowieckie

"PCC"

Wyjaśnienie sytuacji

Czy aktualnie płaci się podatek od czynności cywilno-prawnych za zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2024 17:38

Dzień dobry, w przypadku nabycia pierwszej nieruchomości, przysługuje tzw. zwolnienie przedmiotowe, więc nie ma PCC. Dotyczy to zakupu mieszkania, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Pozdrawiam,