2022.05.30 godz. 14:12 Krakówka, Małopolskie

Czy aplikant może zmienić patrona mimo, że patron nie wyraża na to zgody?

Wyjaśnienie sytuacji

Obecnie od stycznia jestem aplikantką adwokacką. Niestety nie mogę nawiązać poprawnych relacji zawodowych z moim patronem. Uzyskałam zgodę innego patrona na przejęcie patronatu, ale mój obecny nie wyraził zgody, tłumacząc swoje postępowanie tym, że teraz muszę pracować nad sobą, wykonywać polecenia, nie wyrażać swoich opinii na żaden temat, tylko pracować to może uzyskam na konie pozytywną ocenę praktyki. Jestem załamana. Jak mogę bez żadnych konsekwencji zmienić patrona. Ciężko pracuję wykonuję swoje zadania a na koniec patron pod wpływem złego humoru oceni mnie negatywnie. Egzamin 6.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Maj 2022 14:54

Dzień dobry, w nawiązaniu do Pani zapytania uprzejmie informuję, iż faktycznie może Pani złożyć taki wniosek o zmianę patrona, o czym mówi choćby Regulamin odbywania aplikacji radcowskiej. Niestety jednak zmiana patrona wiązać się będzie z uzyskaniem opinii o aplikancie od dotychczasowego. W uzasadnionych jednak przypadkach Rada może wyznaczyć nowego patrona bez uzyskania opinii dotychczasowo patrona. W tej sytuacji myślę , że rozwiązanie sprawy zależeć będzie od kilku czynników. Proszę o wiadomość prywatną.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)