2021.11.22 godz. 16:15 Wrocław, Dolnośląskie

Czy Bank może zataić wysokosc odsetek naliczonych od „długu” wynikającego z naliczonych opłat na niezamkniętym rachunku?

Wyjaśnienie sytuacji

Nie zamknęłam konta bankowego. Od 2011 ciagiem 10 lat naliczały się opłaty. Bank kontaktowal się tylko listownie na adres pod którym nie mieszkałam. Dług za opłaty nieużywanego konta urósł do 380 zł. Gdy dowiedziałam się o sytuacji (odzyskałam korespondencje). Poszłam do banku gdzie okazało się ze dług wynosi ponad 600 zł l, ponieważ bank doliczył odsetki. Na comiesięcznych wyciągach nie było żadnej informacji o naliczonych odstetkach i wysokości tej kwoty. Czy bank miał prawo nie informować o tym?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2021 11:36

Dzień dobry, zgodnie z art. 728 par. 2 Kodeksu cywilnego bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. W związku z powyższym, w mojej ocenie, w przesyłanych wyciągach powinna się także znaleźć informacja o naliczanych opłatach za prowadzenie rachunku. Roszczenie banku jest także w części przedawnione (por. art. 731 Kodeksu cywilnego).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)