2024.09.28 godz. 14:06 Łódź, Łódzkie

Czy będę zmuszona do zapłaty zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

W testamencie został zapisany mi majątek ojca. Ojciec ma syna którego nie widział od 30 lat, wydziedziczył go w testamencie. Pojawia się jednak pytanie czy owy syn ma dzieci. Czy istnieje szansa aby jeśli pojawi się taka okoliczność aby ominąć opłatę zachowku dla nich? Czy to że nigdy nie mieli kontaktu i że się nie znają jest wystarczające dla sądu, czy jednak pomimo tego należy im się zachowek? Czy można to jakoś ominąć ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Paź 2024 10:06

W tej sprawie trzeba by przeanalizować sytuację rodzinną, ustalić jakie są dowody na kontakty albo ich brak między spadkodawcą a wnukami. Zasadniczo zachowek się im należy, jednak można próbować wnosić np. o miarkowanie zachowku przedstawiając określone argumenty, które się pojawią po analizie sprawy. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)