2020.10.07 godz. 12:28 Wrocław, Dolnośląskie

Czy bez spisanej umowy pożyczki, mając screnny z Whatsappa, mogę odzyskać dług?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W kwietniu 2019 rozstałam się z partnerem. W okresie 09.2018-04.2019 pożyczył ode mnie gotówkę w kwocie 4200 PLN. Wcześniej nie upominałam się o zwrot. Dwa dni temu podjęłam z nim rozmowę na komunikatorze - zaproponował, że zacznie mnie spłacać po 100 PLN miesięcznie, co było dla mnie nieakceptowalne. Zaproponowałam 500 PLN miesięcznie, albo całość w ciągu dwóch miesięcy. Pokłóciliśmy się (on dalej twierdzi, że nie ma pieniędzy - ma stałą pracę i własne mieszkanie kupione przez rodziców za gotówkę), obraził się i zablokował mnie. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2020 15:35

Dzień dobry, brak pisemnej umowy pożyczki utrudnia odzyskanie wierzytelności ze względów dowodowych, ale nie uniemożliwia odzyskania długu. Jeśli ma Pani bowiem jakieś dokumentowe dowody, które uprawdopodobnią zawarcie umowy pożyczki (potwierdzenia przelewów, wskazane screeny z Whatsappa), to wówczas możliwe stanie się udowodnienie zawarcia umowy pożyczki, a tym samym zasądzenie od pozwanego żądanej kwoty do zwrotu. Jest też kwestia koniecznego wypowiedzenia umowy pożyczki przed ewentualnym złożeniem pozwu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec