2020.06.30 godz. 13:39 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy biuro nieruchomości może zatrzymać kaucję na poczet ewentualnych niedopłat kosztów administracyjnych w okresie najmu?

Wyjaśnienie sytuacji

Z dniem 6.06.2020 r. zakończyłam umowę najmu mieszkania. Najem odbywał się za pośrednictwem Biura Nieruchomości. Wg umowy kaucja powinna zostać rozliczona w ciągu 30 dni. Faktycznie, dostałam rozliczenie kaucji, natomiast Biuro Nieruchomości oznajmiło mi, że "Wynajmujący zachowa część kaucji jako depozyt ewentualnych niedopłat" czynszu adm. Jednocześnie owa część kaucji to całe 450,01 zł, które jest mi należne. Czy muszę czekać na zbiorcze rozliczenie (które będzie prawdopodobnie za 6 miesięcy), czy mogę domagać się zwrotu kaucji od Biura, a ewentualne niedopłaty uregulować, gdy takie nastąpią

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Cze 2020 15:41

Dzień dobry, zgodnie z art. 6 pkt. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów wynajmujący ma obowiązek zwrotu kaucji w terminie 30 dni od dnia opróżnienia lokalu i jedynie w tym czasie może potrącić ewentualne należności. Jeśli po tym terminie nastąpią ewentualne niedopłaty powinny zostać uregulowane oddzielnie. Pozdrawiam serdecznie.