2021.08.17 godz. 09:03 Połczyn-Zdrój, Zachodniopomorskie

Czy brat może sprzedać ziemię bez spłaty swoich braci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mój problem wygląda następująco. Mam trzech młodszych braci, Ojciec przepisał gospodarkę na najmłodszego brata, który nigdy nie pomagał w gospodarstwie. Zrobili to za moimi plecami, nie uwzględniając mnie w akcie notarialnym, jestem najstarszym synem i bratem, od dzieciaka pomgalem ojcu. Teraz brat chce sprzedać gospodarkę, jakie mam prawa i czy brat musi mnie i braci spłacić sprzedając ziemię ? Czy może przepisać na mnie jako darowiznę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2021 10:55

Dzień dobry! Pański ojciec nie musiał konsultować z Panem "przepisania gospodarki" (darowizny nieruchomości) na Pańskiego najmłodszego brata - jeżeli gospodarstwo w całości należało do Pańskiego ojca to miał on prawo nim swobodnie dysponować. Podobnie teraz, Pana brat może sprzedać ziemię (chyba, że co innego zostało zastrzeżone w umowie darowizny między Pańskim ojcem a bratem) i nie ma obowiązku spłacać reszty rodzeństwa (w tym Pana) - ewentualne roszczenia dla Państwa mogą powstać po śmierci ojca w związku z dochodzeniem zachowku. Brat może darować Panu to gospodarstwo.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)