2023.01.12 godz. 10:40 Suwałki, Świętokrzyskie

Czy budynek może należeć do dwóch osób, a działka pod tym budynkiem do jednej?

Wyjaśnienie sytuacji

Siostra jest właścicielka działki. Mamy pozwolenie na budowę agroturystyki, czy w tej sytuacji możemy być obie właścicielkami tego budynku? Czy jeśli działka należy do siostry a złożymy sie na budynek po pół, to i tak on będzie jej własnością?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sty 2023 13:50

Dzień dobry, Zgodnie z tą zasadą to, co jest z gruntem trwale związane (np. budynek), jest własnością właściciela gruntu. Nie może istnieć stan prawny (poza pewnymi wyjątkami, np. użytkowaniem wieczystym), w którym właściciel gruntu i właściciel budynku to dwie różne osoby. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl