2021.05.22 godz. 00:46 Kalisz, Wielkopolskie

Czy Darczyńca może odwołać darowiznę spadkobiercom obdarowanego?

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja wygląda następująco. 6 lat temu moja babcia przekazała poprzez darowiznę mieszkanie mojemu ojcu. Niestety ojciec zmarł rok temu nie pozostawiając testamentu. Na mocy prawa spadkowego mieszkanie odziedziczyłem ja(syn) wraz z siostrą (córką) postępowanie potwierdzone aktem notarialnym. Na miesiąc przed śmiercią ojca wprowadziłem się do mieszkania ( będącego przedmiotem darowizny) za zgodą babci (darczyńcy) gdzie wspólnie zamieszkaliśmy, ustalając podział płatności. Dziś minął ponad rok od śmierci ojca a także wspólnego mieszkania z babcią, w wyniku kłótni grozi cofnięciem daru, może?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Maj 2021 13:37

Nie ma możliwości odwołania darowizny po śmierci obdarowanego. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 listopada 2002 r. (II CKN 1395/00). Także babcia w opisanej sytuacji nic nie może zrobić.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)