2024.03.29 godz. 21:06 Kraków, Małopolskie

czy darowizna od rodziców w postaci mieszkania przekazana tylko jednemu z małżonków podczas podziału majątku jest do podziału?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzicie przekazali mi darowiznę (mieszkanie) w trakcie trwania małżeństwa. Mieszkanie w akcie notarialnym było wycenione na 100 tys. zł., natomiast zostało później sprzedane za 180 tys., Pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na wykończenie, wyposażenie kolejnego mieszkania. Jesteśmy po rozwodzie i chcemy podzielić się majątkiem. Czy mogę ubiegać się o pieniądze ze sprzedanego (darowanego) mieszkania ? Jeśli tak to jako to będzie kwota? czy ta z aktu notarialnego czy kwota jaka była podczas sprzedaży mieszkania? Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2024 10:55

Dzień dobry, generalnie majątek od rodziców z tytułu darowizny, stanowi Pani majątek osobisty (chyba, że przy umówię darowizny wskazano inaczej). Jeżeli uda się wykazać, że kwota 180 000 pochodziła z Pani majątku osobistego, to korzyść ze sprzedaży rzeczy z majątku osobistego nie stanowi korzyści dla majątku wspólnego (SN III CZP 59/79). W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt - proviskancelaria.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)