2022.06.03 godz. 15:52 Warszawa, Mazowieckie

Czy darowizna udziału w nieruchomości dla osoby obcej (III grupa podatkowa) bez podatku jest możliwa? (art.16.2 UPSD)

Wyjaśnienie sytuacji

1. Osoba X chce w darowiźnie przekazać 20% udziału w mieszkaniu które niedawno nabyła (brak obciążeń hipotecznych) 2. Obdarowywany zalicza się do 3 grupy, nie jest w żaden sposób spokrewniony z osobą X 3. Obdarowywany spełnia wszystkie przesłanki wymienione w art.16 ust.2 Ustawy o podatku od spadku i darowizn Czy w powyższych okolicznościach jest możliwy brak podatku od tej darowizny? W internecie sytuacja nie jest jasna i obawiam się, że niektórzy znawcy nie zrozumieli przepisu, bo ten 16.2 może tylko rozszerzać 16.1 i dla trzeciej grupy nie ma szans na zwolnienie pomimo spełnienia warunków

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Cze 2022 21:12

NIe ma takiej opcji przy darowiźnie.