2021.11.22 godz. 16:23 Borzechów, Lubelskie

Czy długi ojca mogą przejść na mnie i siostrę? Czy może nas pozwać o alimenty? Co się stanie gdy dług nie zostanie spłacony?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój tata jest alkoholikiem, przepisał na mnie i moją siostrę dom oraz ziemię. Cały czas mieszka w tym domu nie płaci rachunków i ostatnio został odcięty gaz, dług wynosi 7000zł. Ja z siostrą probowalysmy mu pomagać ale on nie chce iść do pracy nie chce się leczyć. My płacimy za niego rachunki ale to do niczego nie prowadzi. Doszły nas słuchy że ojciec mówi że nie będzie płacić żadnych rachunkow bo on przepisał na nas dom i to my mamy płacić i chce nas pozwać o alimenty.

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Paweł Kujawa

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lis 2021 21:01

Dobry wieczór, niestety z chwilą przeniesienia właśności na Panią i Pani siostre spada obowiązek utrzymania nieruchomości. Jednocześnie Pani tata może wystąpić z wnioskiem o alimenty od Pani i Pani siostry. Według art. 128 K.r.o. obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Natomiast zgodnie z art. 87 K.r.o. rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie. Z tego wynika, że jako dzieci jesteście zobowiązane do wspierania swojego ojca i alimentowania go.