2020.03.10 godz. 20:20 Pułtusk, Mazowieckie

Czy dorosłe dzieci które nie opiekują się rodzicem wymagającym opieki można podać do sądu?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja babcia ma 90 lat i wymaga stałej opieki. Nie jest osobą lezącą lecz ktoś musi u niej codziennie być i przypominac jej o lekach, piciu, gotować, robic zakupy i myć. Ma troje dorosłych dzieci. Tylko jedno z nich (bezrobotny) co jakiś czas zabiera ją do domu lub przyjeżdża do niej. Pozostali dwoje (emeryci dodatkowo pracujący) nie zajmują się nią wcale. Babcia ma bardzo męczący charakter stąd jedno jej dziecko nie jest w stanie wytrzymać psychicznie opieki nad nią przez cały rok. Chciałabym zapytać czy można wymusić sądowo na wszystkich dzieciach opiekę nad rodzicem po równo?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Karolina Wyspiańska

Opole, Opolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Mar 2020 13:32

Art.87 kro co prawda zobowiązuje rodziców i dzieci do wzajemnego wspierania się, jednak nie istnieją żadne podstawy prawne, które mogłyby przymusić do sprawowania opieki nad rodzicem lub nałożyć sancje za niewykonanie tego obowiązku. Nie można zatem wymusić sądownie od Pani rodzeństwa pomocy w opiece, można za to wystąpić do sądu o alimenty w przypadku pozostawania przez Pani matkę w niedostatku (art. 128 oraz 133 par.2 kro).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)