2023.06.25 godz. 16:26 Zawiercie, Śląskie

Czy dożywocie jest dziedziczone po ślubie?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielem domu od 2013 roku. Moja Mama ma dożywocie a wiec może w nim mieszkać aż do śmierci. W tym roku zamierza wziąć ślub, czy jej mąż nabywa prawo do dożywocia również nawet po jej śmierci? Obawiam się, że gdy Ona umrze to On będzie zalegał w domu ponieważ jest od Niej dużo młodszy. Proszę o poradę.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2023 14:26

Dożywocie jest prawem majątkowym osobistym, a co za tym idzie jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Wygasa zatem zawsze na skutek śmierci dożywotnika (art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego). Mąż zatem nie będzie miał żadnego prawa do mieszkania.