2022.04.06 godz. 12:13 Łódź, Łódzkie

Czy dwa testamenty od tej samej zmarłej osoby należy zgłosić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Mama zrobiła dwa testamenty o innych datach na dwa różne przedmioty znajdujące się w różnych miejscowościach a przy tym na dwie różne osoby jedna sprawa nabycia już sie odbyła i testament został otwarty i ogłoszony a teraz ja złożyłam drugi testament który spadek był na mnie .Czy musiałam go składać bo ktoś mnie poinformował że nie powinnam że tylko jeden powinien być złożony bardzo proszę o informację co należy zrobić Dziękuję i pozdrawiam Katarzyna

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Kwi 2022 11:21

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć wszystkie testamenty zmarłego, ewentualnie ujawnić wiedzę o innych testamentach i miejscach gdzie mogą się znajdować. To sąd dokonuje otwarcia, ogłoszenia i wykładni testamentu w celu ustalenia znaczenia ostatniej woli zmarłego.