2024.03.15 godz. 13:49 Nowy Sącz, Małopolskie

Brak podwyżki dla nauczycieli

Wyjaśnienie sytuacji

Czy dyrektor szkoły niepublicznej jest zobowiązany wypłacić podwyżki 30% dla nauczycieli? W naszym miejscu pracy dyrekcja przekazała, że pieniądze nie zostały wypłacone z samorządów i nie wiadomo kiedy i ile zostanie przekazane. Stwierdził, że może będą w czerwcu jakieś podwyżki ale nie jest w stanie powiedzieć ile i czy to będzie 5%, 20% czy 30%. Czy sytuacja jest zgodna z prawem i czy szkoły niepubliczne również są zobowiązane do podniesienia wynagrodzenia.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Kwi 2024 18:20

Prawdopodobnie pytanie jest związane z rozporządzeniem Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. Wydane ono zostało na podstawie Karty Nauczyciela, a nauczyciele w szkole niepublicznej, zapewne są zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. Zatem ich to rozporządzenie nie dotyczy. Do tych nauczycieli stosuje się przepisy Karty Nauczyciela w ograniczonym zakresie wskazanym w art. 91b ust. 2, a przepis ten nie obejmuje art. 30, 22 i 34 na podstawie których zostało wydane rozporządzenie. Zatem dyrektor może nie wypłacić podwyżki i jest to zgodne z prawem. cdn.