2019.07.16 godz. 09:17 Opole, Opolskie

Czy firma produkcyjna z o.o. może odsprzedawać odpady farby proszkowej?

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy firmą produkcyjną (z o.o.) z branży metalurgicznej. Do malowania swoich wyrobów gotowych zakupujemy farby proszkowe. W procesie produkcji wytwarzamy spory odrzut farby, która przez nas jest oddawana do utylizacji do uprawnionej do tego firmy. Jednak pojawił się klient, który chce odkupować odpad tejże farby i będzie wykorzystywać go we własnej produkcji. Pytanie: czy firma może odsprzedawać taki materiał, który dla nas w tym momencie jest odpadem? Czy z chwilą sprzedaży obowiązek utylizacji przechodzi na kupującego? Obecnie odpad farby ma nadany kod 08 01 11, czyli odpad niebezpie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2019 11:43

Odpad farby (tym bardziej odpad niebezpieczny) można przekazać legalnie tylko uprawnionemu odbiorcy a więc takiemu, który będzie posiadać zezwolenie na zbieranie (ewentualnie przetwarzanie) tego konkretnie kodu odpadu. Podsumowując, albo potencjalny odbiorca będzie posiadać zezwolenie albo Państwo "przekwalifikują" odpad na produkt uboczny, na co musi wyrazić zgodę właściwy urząd marszałkowski, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów ustawowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)