2021.11.15 godz. 14:26 Warszawa, Mazowieckie

Czy grzywnę na bilecie do więzienia można rozłożyć na raty?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mój partner dostał już 2 listy z informacją że jeśli nie wpłaci grzywny 3 tysięcy złotych(łącznie 6 tys.) to ma wstawić się do więzienia. Jest to kara za nie opłacone mandaty. Nie dostał wcześniejszych wezwań do spłaty wszystkie listy ponoć przychodziły na adres pod którym nie mieszka a w urzędzie podawał nowe miejsce zameldowania. Nie stać nas na to by spłacić to odrazu więc czy da się grzywnę z wyroku opłacić w ratach i co należy zrobić ? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

dr Marcin Chowaniec

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2021 10:03

Należy złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty z prośbą o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności, przedkładając do wniosku dowody wskazujące na to, że Pani partner nie jest w stanie jednorazowo opłacić całej grzywny. W przypadku gdyby partner trafił do zakładu karnego w celu odbycia kary zastępczej, trzeba szybko działać. Należy złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności i opłacić grzywnę. Wówczas liczba dni, którą zdążył już "odsiedzieć" partner będzie zaliczona za poczet nieopłaconej grzywny.