2023.08.22 godz. 09:54 Poznań, Wielkopolskie

Czy i jak mogę odzyskać część kaucji za wynajem kampera?

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, W dniu 13 lipca wypożyczyłem kamper od firmy specjalizującej się w wynajmie samochodów i kamperów. Pojazd zwróciłem z uszkodzeniem tylnego poszycia. W momencie podpisywania umowy została pobrana kaucja w wysokości 5000 zł jako zabezpieczenie ewentualnych szkód. Firma zablokowała tę sumę do czasu naprawy. Mimo moich starań, aby uzyskać część kaucji wcześniej, wypożyczalnia nie przystąpiła do naprawy kampera, a kontynuuje jego wynajem innym osobom. Dopiero po ostatnim wypożyczeniu właściciel zobowiązał się do naprawy pojazdu. Czy mogę odzyskać część kaucji szybciej?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2023 12:01

W mojej opinii tak. Niezależnie od umowy, która z całą pewnością określa pobraną kwotę jako odszkodowanie za szkodę (ewentualnie karę umowną być możę), odpowiada Pan za szkody do jej wysokości. Zatem jeśli naprawa będzie niższa niż kwota 5.000 zł ma Pan prawo do zwrotu pozostałej kwoty
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)