2022.05.05 godz. 20:11 Malbork, Pomorskie

Czy idąc na zwolenie lekarskie na umowie na okres próbny, stracę później możliwość do dalszego zwolnienia oraz urlopu macierzyńskiego?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, z dniem 01.04.22 podpisałam umowę na okres próbny 3 miesięcy, kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w ciąży (prawdopodobnie 6 tydzień, czekam na wizytę u lekarza). Czy idąc teraz na zwolnienie lekarskie ponieważ się źle czuje, mój pracodawca może mnie mimo wszystko zwolnić? Czy nie może mnie zwolnić do dnia zakończenia umowy ,a jeśli bede po 13 tyg ciąży to umowa wydłuża się do dnia porodu,a po nim będę mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2022 11:52

Kobieta w ciąży umowie na okres próbny trwający 3 miesiące, ma takie same prawa jak kobieta, która pracuje na podstawie umowy na czas określony. Pracodawca nie może jej zwolnić w czasie trwania ciąży. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres powyżej jednego miesiąca i uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.