2021.11.15 godz. 20:03 Chojnice, Pomorskie

Czy istnieje możliwość skrócenia okresu zatrzymania prawa jazdy?

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałem zatrzymany w lutym b.r. prowadząc pojazd pod wpływem substancji psychoaktywnych, zgodziłem się dobrowolnie na karę od prokuratury, 300godzin społecznych, 5tys zł kary i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Moje pytanie brzmi, czy można skrócić/ubiegać się o krótszy czas zatrzymania prawa jazdy? Jak i również chciałem zapytać o czas rozprawy. Dlaczego dopiero w sierpniu b.r. sąd przyjął akt oskarżenia i do dnia dzisiejszego 15.11 b.r. nie zostałem ukarany, skoro zajście miało miejsce w lutym b.r? Znajomego złapali miesiąc temu i już dostał wyrok

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

dr Marcin Chowaniec

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2021 17:12

Witam, Z relacji wynika, że złożył Pan wniosek o skazanie bez rozprawy w trybie art. 335 k.p.k. Powinien Pan cierpliwie czekać na wezwanie przez Sąd na termin posiedzenia. Czas oczekiwania na termin posiedzenia może być uzależniony od tego do jakiego sądu trafił akt oskarżenia. Dlatego też sprawa Pana znajomego mogła trafić do innego sądu "mniej obłożonego" sprawami. Jeżeli sąd zgodzi się na uzgodnioną karę i wyrok się uprawomocni będzie Pan miał możliwość ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu po upływie połowy okresu zakazu. Ważna będzie prognoza kryminologiczna.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)