2021.07.26 godz. 11:25 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy istnieje ryzyko że dług po moich rodzicach przejdzie na moje dzieci (pierwsze dziecko lat 4, drugie dziecko 8 miesięcy)?

Wyjaśnienie sytuacji

Na początku tego roku zmarli moi rodzice. Wraz z siostrami odrzuciłyśmy spadek po nich, sporządzając odpowiednie dokumenty u notariusza, ponieważ wiemy że mieli spore długi. Teraz boimy się o dzieci. Czy musimy odrzucić spadek po nich również w imieniu naszych dzieci? Czy istnieje ryzyko że dzieci po ukończeniu pełnoletności będą musiały te długi spłacać? Czy może zdarzyć się że windykator lub komornik będzie wzywał do spłaty długów nawet wcześniej od dzieci małoletnich?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2021 13:02

Trzeba odrzucić spadek w imieniu dzieci, gdyż po odrzuceniu spadku przez Panią, one wchodzą w Pani miejsce. Jest na to 6 miesięcy od dnia odrzucenia przez Panią spadku. Należy jednak wystąpić do Sądu o udzielenie zgody na takie odrzucenie, a dopiero następnie po uzyskaniu zgody Sądu - odrzucić spadek u notariusza w imieniu dzieci.