2024.01.08 godz. 21:44 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Czy istnieje sposób, aby uniknąć odpowiedzialności za długi ojca.

Wyjaśnienie sytuacji

Zwracam się z zapytaniem dotyczącym kwestii związanych z dziedziczeniem długów po moim ojcu. NChciałbym uzyskać poradę prawna w sprawie możliwości uniknięcia spłaty ewentualnych zobowiązań finansowych, które mógłby pozostawić po sobie moj ojciec. Czy istnieje sposób, aby uniknąć odpowiedzialności za długi ojca po jego śmierci? Czy komornik może wszcząć postępowanie wobec mnie za życia ojca w związku z jego zobowiązaniami finansowymi? Jakie kroki mogę podjąć, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami prawno-finansowymi? Z góry dziękuję za udzielenie informacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2024 17:17

Dzień dobry, istnieją dwie możliwości. Pierwsza to zawarcie przed notariuszem umowy o zrzeczenie się spadku (jest to umowa między spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą, więc ojciec musi być obecny u notariusza). Drugi sposób to odrzucenie spadku po śmierci ojca.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)