2019.05.26 godz. 12:11 Opole, Opolskie

Czy ja - akcjonariusz S.A - pracowniczej, mogę żądać odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania (gwarancja zatrudnienia do emerytury) od pozostałych os

Wyjaśnienie sytuacji

Statut spółki gwarantuje zatrudnienie jw. (art,301par.4 ksh). Gwarancja zatrudnienia - spółka zobowiązała się do (według mnie - swiadczenia w postaci oddania do dyspozycji maszyny i urządzenia pracownikom, a oni zobowiązali się do świadczenia pracy "Umowa o pracę " na rzecz spólki.(art354par.1...prawo do otrzymania określonych świadczeń od spółki) ile wynosiła by WPS przy żadaniu ok 300tys., a ile koszty zastępstwa procesowego.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2019 14:17

Zgodnie z art. 19. § 1. kodeksu postępowania cywilnego w sprawach o roszczenia pieniężne podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu. Natomiast opłata od pozwu wynosi 5% WPS (art. 13 § 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Strona przegrywająca sprawę poniesie koszty zastępstwa procesowego w w wysokości 10.800 zł, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości o opłatach za czynności adwokackie. Są to oczywiście wartości przybliżone. Do dokładnego określenia kosztów potrzebna byłaby dokładna analiza dokumentów przez doświadczonego prawnika.