2023.01.26 godz. 19:42 Warszawa, Mazowieckie

Czy jako właściciel niepublicznego przedszkola mogę zmniejszyć godziny pracy swoim pracownicom(nauczycielkom, które nie podlegają Karcie Nauczyciela)?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielem niepublicznego przedszkola. Czy mogę zmniejszyć godziny pracy swoim pracownikom (nauczyciele). Chodzi o to żeby pracownice dziennie pracowały 6 godzin a nie 8 przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia na cały etat. Czy muszę zmieniać umowy z całego etatu na 3/4? Zatrudniam w swojej placówce nauczycielki bez kwalifikacji czyli bez skończonej pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Wynika to z braku chętnych pomimo ogłoszeń na stronie kuratorium i urzędu pracy. Czy kurator może nie wyrazić zgody na pracę takich osób? Czy może zdecydować o zamknięciu przedszkola.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 13:00

W pytaniu jest kilka zagadnień, dlatego odpowiedź będzie skrótowa. 1) Można zmniejszyć wymiar czasu pracy, najlepiej porozumieniem zmieniającym na zasadach k.p. 2) osoby bez kwalifikacji nie są nauczycielami, kurator nie ma możliwości wyrazić zgody na zatrudnienie bez kwalifikacji (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela) dotyczy tylko jednostek publicznych, 3) kurator nie decyduje o zamknięciu przedszkola, ale moze zrobić kontrole i gdy nie wykona się zaleceń kontroli, organ prowadzący ewidencję szkół i placówek niepublicznych ma podstawe do wykreślenia z ewidencji (art. 169 ust. 1 pkt 3 Prawa ośw.)