2023.01.20 godz. 10:12 Kraków, Małopolskie

Czy jeden ze współwłaścicieli którzy kupują samochód w salonie może dokonać przelewu ze swojego konta?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzic z dzieckiem kupuje samochód w salonie na współwłasność za pieniądze rodzica. Czy ma znaczenie że tylko rodzic płaci ze swojego konta? Czy US będzie traktował to jako darowiznę środków na rzecz dziecka na zakup samochodu? Czy należy to zgłaszać do US jako darowiznę? Czy lepiej w zakupić w udziałach nierównych (dla syna udział o wartości nieprzekraczającej 10434 zł czego nie należy zgłaszać do US)?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2023 09:56

Dzień dobry, najrozsądniejszym będzie zgłoszenie darowizny do US. W sytuacji rodzic dziecko nie mamy żadnego podatku pod warunkiem dokonania zgłoszenia w terminie 6 miesięcy od daty dokonania czynności. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)